Padok Premium Hotel & Stables | At Binicilik Kulübü | Marmaris Gökova

Hipoterapi

Hipoterapi (Atla terapi) alternatif bir tedavi yöntemi olmakla birlikte bir rehabilitasyon çeşididir. Atın doğal, ritmik 3 boyutlu hareket etkileri ve vücut sıcaklığı tedavide yararlanılan başlıca özelliklerdir. Ata binme sürecinde vücudun tüm kas gruplarını çalışmaktadır. Bu içgüdüsel ve refleks düzeyinde gelişen bir olaydır, çünkü atın sırtında iken binici onunla birlikte hareket eder, düşmemek için içgüdüsel denge kurmaya çalışır. Bu sayede hem sağlıklı hem de hasar görmüş kaslar harekete geçer ve en önemlisi tedavinin farkına varılmadan, tedavi oyun gibi geçer.
Hippoterapide genel olarak; denge, uyum, iletişim, sosyalleşme, kas ve kuvvet gelişimi, psikolojik gelişim, motor gelişimi, beceri gelişimi ve postür duruşu gibi bireyde gelişimsel faktörler rol oynamaktadır.
Hippoterapi ekibi bir antrenör (hippoterapist), fizyoterapist ve çekici (atı tutan) olarak en az üç kişiden oluşmaktadır. Terapi sakin ve sabırlı atlar ile uygulanmaktadır. Rezervasyon gereklidir. Binici max. kilo sınırı 85 kg

Galeri